JEŚLI ZOBACZYSZ TE 4 SYGNAŁY ZBLIŻA SIĘ ROZWÓD


Dlaczego ludzie tak naprawdę się rozwodzą? Co wpływa na definitywny koniec wieloletniego małżeństwa? Rozpad związku nie jest zazwyczaj konsekwencją jednego zdarzenia, lecz codziennych, nieodpowiednich zachowań partnerów. W psychologii opisane zostały 4 sygnały zapowiadające zbliżający się rozwód:

Pogarda

Pogardliwy ton, wstręt do drugiej osoby, ciągła zjadliwość wskazuje na traktowanie partnera z góry. A tego zdrowa relacja nie jest w stanie przetrwać.

Zwykle zaczyna się niewinnie. Krzywisz się na widok jego codziennego ubioru, obwiniasz za to, że nie dostał awansu, a nawet z niesmakiem zerkasz na niego, gdy się przejęzyczy. Każde potknięcie partnera przekonuje cię wtedy, jaką jest życiową fajtłapą. Działa CI to tak na nerwy, że zamiast go wspierać w sytuacjach, gdy tego najbardziej potrzebuje, pogrążacie się nawzajem.

Krytyka

Krytyka jest naturalnym elementem rozmowy, połączona z empatią i pomocną dłonią, stanowi jeden z najważniejszych filarów relacji. Łączyć się może jednak z pogardą. Tego typu krytyka, to brak akceptacji dla drugiej osoby. Zatem codzienne wytykanie błędów jest jednym z głównych powodów rozpadających się związków. Nawet jeśli dotyczy to błahych spraw.

Partner, który wie, że w domu czeka na niego tylko krytyka, zaczyna unikać kontaktu i stopniowo wraca z pracy coraz później. Kończy się dbałość o wspólnie spędzony czas, kończy się i związek.

Postawa obronna

Spóźniliście się na autobus? Zabrakło wam pieniędzy na taksówkę? “To nie moja wina”, “Trzeba było pomyśleć o tym wcześniej”, “Wiedziałam/łem, że tak będzie”. Znasz to? Partner, który za wszelkie niedogodności obwinia drugą osobę, umywa ręce od odpowiedzialności i jednocześnie zostawia cię samego z ciężarem wyrzutów sumienia.

Nawet jeśli coś nie wyszło przez błędną decyzję małżonka, wiedz, że on i tak już boryka się z poczuciem winy. Twoja postawa obronna i obwinianie nie pomaga, a jeszcze bardziej szkodzi. Tymczasem budowanie związku bez wzajemnego wsparcia nie daje mu szans na przetrwanie.

Obojętność

Zobojętnienie bardzo często jest konsekwencją pozostałych trzech zachowań partnera (lub obojga partnerów): krytykanctwa, pogardy i postawy obronnej. Bo ile można walczyć, budować wszystko od nowa? Jeśli w związku nie ma miejsca na empatię i chęć zrozumienia, małżonkowie coraz gorzej czują się we własnym towarzystwie, stopniowo oddalają się od siebie. I albo trwają tak przez lata, albo definitywnie postanawiają zakończyć związek.

[Fancy_Facebook_Comments style="background-color:#fff;"]
sklep nosacze

Portal ehumor.pl to serwis poświęcony tematyce humor. Możecie poczytać zabawne kawały i dowcipy, przejrzeć memy nosacze polskości czy też obejrzeć śmieszne obrazki. Miłej zabawy i dobrze spędzonego czasu życzy ekipa e humor!

log in

Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in